Článek - Marihuana 1992 vs rok 2025 - co zůstalo platné a co se změnilo?

Dostal jsem geniální nápad. Napadlo mě, že bych se rád podíval na staré články – třeba tak 25 let staré, a porovnal je s dnešními daty. Jak moc se změnilo naše porozumění různým tématům? Jaké teorie, které byly tehdy považovány za pravdivé, už dnes neobstojí? A co naopak zůstalo konstantní, přestože se věda, technologie i společenský pohled na věci neustále vyvíjí? Tak jsem se rozhodl vzít nějaký starý článek, který byl napsán v roce 1994, a zjistit, co by se v něm dnes už nepsalo, co naopak vypadá stále relevantně, a jaké vědecké objevy nebo změny v názorech se objevily za poslední čtvrtstoletí.

1. Marihuana je slovo z americko-španělského slangu a je odvozeno od pojmu „Mary and John“

To není úplně pravda. Slovo marihuana má pravděpodobně původ v mexickém španělském výrazu mariguana nebo marihuana, který se používá pro konopí. Nejpravděpodobněji je toto slovo spojeno s mexickým slangem pro konopí, ne “Mary and John”. To je spíš mýtus nebo nepodložená teorie.

2. V jejím kouři bylo nalezeno přibližně 60 kanabinoidů

Ano, v roce 1994 vědci znali přibližně 60 kanabinoidů v konopí, ale dnes víme o více než 120 různých kanabinoidech. Nejznámější z nich je stále THC a CBD, ale vědci stále objevují nové kanabinoidy s různými účinky.

3. Je překvapující, že tato látka patrně má v obalech nervových buněk přirozený receptor

To je pravda, ale bylo by lepší to vysvětlit podrobněji. THC se váže na endokanabinoidní receptory (CB1 a CB2) v mozku a nervovém systému. Tento objev vedl k vývoji teorie, že tělo má vlastní systém pro regulaci těchto látek – endokanabinoidní systém.

4. THC je hromadně zneužíván jako droga. Anglický průzkum zjistil, že jeho účinky osobně poznalo 1 % venkovských dětí starých 11 - 14 let, 21 % vysokoškoláků a 39 % pacientů klinik pro pohlavní choroby (výzkum z roku 1994)

Tento typ výzkumu je poměrně starý, ale aktuálně existují studie, které ukazují na růst užívání THC, zejména u mladistvých, přičemž zneužívání marihuany u adolescentů v posledních desetiletích vykazuje růst. Například podle Monitoring the Future 2020 reportu užívá marihuanu pravidelně 22,2 % amerických středoškoláků. Tento trend ukazuje na zvýšený zájem o produkty s THC.

5. Na THC nevzniká návyk podobný návyku na „tvrdé“ drogy, nicméně opakované užití zvláště ve vyšších dávkách má nepříznivé účinky. Běžná je úzkost, jež může být i panická. Závažnější je toxická zmatenost doprovázená podezíravostí, poruchami paměti, halucinacemi a pocitem neskutečnosti světa.

Dnešní studie potvrzují, že užívání marihuany může vést k závislosti, která se označuje jako kanabinoidová závislostnebo Cannabis Use Disorder. I když to není stejné jako závislost na tvrdých drogách, pravidelné užívání, zejména ve vysokých dávkách, může způsobit úzkosti, paranoia, problémy s pamětí a kognitivními funkcemi. Také se zvyšuje riziko psychóz u lidí, kteří mají genetickou predispozici. Takže tento popis není úplně mimo.

6. Je nejisté, zda zneužívání marihuany může přivodit psychózu 

Současné studie ukazují, že marihuana, zejména s vysokým obsahem THC, může u lidí s predispozicí k psychózám (např. schizofrenie) zvýšit riziko rozvoje psychózy. Marihuana jako taková nevyvolává psychózu u zdravých lidí, ale může ji spustit u těch, kteří už mají genetickou predispozici. Výzkum ukazuje, že THC může zrychlit nástup psychóz u náchylných jedinců. A proto je vhodné, poradit se s lékařem o těchto věcech, než se rozhodnete.

7. Pocit radosti doprovázející kouření drogy je často následován smutkem, jenž bývá přechodný. U lidí zneužívajících marihuanu dlouhodoběji ve vyšších dávkách se projevují změny osobnosti, které při abstinenci obvykle ustupují.

Dnes se již obecně věří, že marihuana nezpůsobuje dlouhodobé změny osobnosti, i když chronické užívání může ovlivnit psychickou pohodu a motivaci. Tento fenomén je častější u dlouhodobých a těžkých uživatelů.

8. Podobně jako při zneužití lysergamidu může i při zneužití marihuany dojít k nepříjemnému návratu příznaků doprovázejících intoxikaci.

Lysergamid je chemická sloučenina, která je součástí LSD (lysergická kyselina diethylamid), což je halucinogen. Tento výrok není úplně přesný, protože marihuana nevyvolává „flashbacks“ (návraty příznaků) stejným způsobem jako LSD. U marihuany se mohou objevit podobné příznaky při příliš vysokých dávkách, ale je to spíše v oblasti psychického diskomfortu než halucinací. U LSD je návrat halucinací mnohem pravděpodobnější.

9. Na druhé straně kanabinoidy snižují nitrooční tlak, záchvatovou pohotovost mozkové kůry a velmi účinně ovlivňují zvracení. Očekává se výroba syntetických kanabinoidů s těmito účinky, ale nepůsobících jako droga. (Brit. J. Psych., 163, 1993, s. 141)

Ano, kanabinoidy, zejména CBD, jsou známé pro své účinky na snižování nitroočního tlaku (což je důležité pro pacienty s glaukomem) a pro schopnost zmírnit zvracení, například při chemoterapii. Bylo vyvinuto mnoho syntetických kanabinoidů, přičemž některé byly vytvořeny, aby napodobily účinky THC, ale s nižším rizikem vzniku návyku nebo s jinými terapeutickými účinky. Syntetické kanabinoidy se stále používají v lékařských aplikacích, ale některé mají vysoký potenciál pro zneužívání.

 

 

Závěr

Po porovnání starého článku z roku 1994 s dnešními daty je jasné, jak moc se náš pohled na různé témata vyvinul. Mnohé názory a teorie, které byly tehdy považovány za pravdivé, dnes již neplatí, nebo byly revidovány na základě nových vědeckých objevů. Na druhé straně je fascinující vidět, jak některé principy, které byly v minulosti diskutovány, zůstávají relevantní i dnes. To ukazuje, jak se svět mění a jak se naše porozumění věcem postupně zlepšuje. S postupem času si uvědomujeme, že vědecký pokrok a změna společenského názoru jsou neustálým procesem, který nás nutí přehodnocovat staré představy a hledat nová, vědecky podložená řešení.

 

Zdroj a původní článek: https://vesmir.cz/cz/casopis/archiv-casopisu/1994/cislo-3/marihuana.html